روتاری ولو

روتاری ولو

 • روتاری ولو یا شیر دوار چیست؟

  شیر دوار یا روتاری ولو یک نوع شیر  است که بطور کامل هوا بند شده است. یکی از مهم ترین تجهیزات در سیستم های انتقال مواد روتاری ولو ها هستند. لزوما تمام روتاری ولو ها هوا بند (ایرلاک) نیستند که این نکته در انتخاب آن ها برای سیستم های غبارگیر صنعتی حایز اهمیت است. 
   
  این شیرها برای انتقال مواد خشک، پودری یا گرانولی استفاده میشوند و معمولا در ابتدا یا انتهای یک سیستم تحت فشار (هوا یا وکیوم) کار گذارده میشوند؛ لذا اهمیت هوا بند بودن آنها از این جهت است.
 • روتاری ولو چگونه کار میکند؟

  تیغه های روتاری ولو در حین کار میچرخند و مواد در بین آن ها قرار میگیرد. تیغه ها بین ورودی و خروجی در گردشند و مواد نیز انتقال پیدا میکنند در همین حین این سیستم به کلی هوا بند است و کمترین افت فشار را در مجموعه ایجاد میکند. 
  این ویژگی ایرلاک روتاری ولو ها را یک گزینه عالی در سیستم های غبارگیر صنعتی میکند چرا که میتوان آن ها را زیر هاپرها قرار داد و غبار جمع اوری شده را روی نوار نقاله یا در کیسه های تعبیه شده بدون افت فشار در کل مجموعه نصب کرد. 

 • نکاتی در مورد طراحی روتاری ولو ها


  در روتاری ولو ها تیغه ها به یک شفت دوار متصل شده اند . تعداد تیغه های آن ها میتواند 6، 8 یا بیشتر نیز باشد. هرچه تعداد تیغه ها بیشتر باشد هوا بند بودن روتاری ولو بیشتر است و هرچه کمتر برعکس. همچنین با افزایش تعداد تیغه ها ظرفیت پاکت (فضای بین دو تیغه) برای انتقال مواد کم میشود. پاکت های سایز بزرگ مناسب مواد چسبنده یا موادی هستند که تحت فشار بصورت توده در می آیند. 

 • مشکلات شایع در روتاری ولوها   یکی از مشکلات شایع در روتاری ولو ها چسبیدن مواد به تیغه و هوزینگ آن هاست که موجب کاهش عملکرد یا از کار افتادن آن ها میشود. مواد ساینده میتواند به تیغه ها و هوزینگ داخلی اسیب بزنند چرا که باعث ایجاد خوردگی بین سطح تیغه ها و هوزینگ شده و موجب کاهش هوا بندی مجموعه شوند و از طرفی میتوانند سطح هوزینگ را دچار خوردگی کنند و موجب از کارافتادگی آن شوند.  برای جلوگیری از این مشکل باید به انتخاب جنس پره ها و هوزینگ مطابق با موادی که به آن وارد میشوند. اقدام کرد. 

  مجموعه پایش فرآیند دقیق آزمون به شما در انتخاب روتاری ولو متناسب با سیستم غبارگیر شما کمک میکنند. نظرات

نظر دهید

لطفا نظرات خود را بیان کنید.